Čistenie a pravidelná údržba automatických kávovarov

Čistenie a pravidelná údržba automatických kávovarov

Prečo je čistenie a pravidelná údržba kávovarov tak dôležitá?

V poslednom čase mi zákazníci často nosia kávovary, ktoré nefungujú, alebo nepracujú správne aj keď neboli až tak používané, aby mali nárok takto štrajkovať.

 

Problémy boli väčšinou spôsobené nesprávnou údržbou, alebo zanedbanou údržbou. 

 

Samozrejme, zákazníci si tieto problémy s kávovarom nespôsobujú zámerne, veď kto by chcel, aby keď sa ráno teší na obľúbenú kávičku, musel riešiť opravu kávovaru.

 

Tieto problémy vznikajú hlavne preto, lebo zákazník nevie, že ak niektoré čistenie, alebo údržbu nespraví, čo to u kávovaru spôsobí. 

 

Kávovar oznámi, že treba spraviť napríklad odvápnenie. My ho odkladáme a spravíme ho až za mesiac. Zdá sa nám, že kávovar funguje normálne, kávu robí, ale čo sa deje vo vnútri kávovaru nevidíme. 

 

Preto som sa rozhodol, že napíšem sériu článkov, kde vysvetlím, na čo sú jednotlivé údržby kávovaru potrebné a čo sa stane s kávovarom, ak sa nevykonajú. Okrem toho ku každému článku natočím aj video, aby ste vizuálne videli, ako takéto zanedbané kávovary, či dané súčiastky vyzerajú.

 

V tomto článku vysvetlím proces údržby všeobecne a v ďalších sa budem venovať podrobnejšie jednotlivým údržbám. Údržbu, alebo čistenie kávovaru by sme mohli rozdeliť na mechanickú a chemickú.

 

Mechanické čistenie kávovaru

 

Mechanické čistenie kávovaru je v podstate akékoľvek čistenie za pomoci vody a nejakého nástroju, ako napríklad handrička či kefka. Takéto čistenie si nevyžaduje žiadne čistiace prostriedky, či chemikálie.

 

Do mechanického čistenia kávovaru spadá: vyprázdňovanie nádoby na kávový odpad a odkvapkávaciu misku, prepláchnutie a vyčistenie dvoch spomenutých nádob, opláchnutie varnej jednotky, odstránenie viditeľných kávových usadenín (samozrejme všetko len za pomoci teplej vody a handričky/kefky).

 

Čistenie kávovaru zubnou kefkou
 
Chemické čistenie
 

Chemické čistenie je čistenie za pomoci prípravkov, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre kávovary. Na internete síce môžete nájsť rôzne DIY recepty, väčšinou na báze octu. My to však neodporúčame, pretože neviete nakoľko sila kyslosti môže pri pravidelnom používaní octu ničiť gumové tesnenia a diely, čo v konečnom dôsledku obmedzí jeho životnosť.

 

Chemické čistenie sa rozdeľuje na 3 typy:

 

  1. Odvápnenie (odstránenie vodného kameňa)
  2. Odstránenie kávových usadenín
  3. Odstránenie mliečnych usadenín
 

Keď už investujete do kávovaru, tak chcete aby vám čo najdlhšie vydržal a pripravoval tú najlepšiu kávu. A to sa stane jedine ak ho budete pravidelne a hlavne správne čistiť. 

 

Takže určite neskúšajte rôzne internetové návody na čistenie za pomoci octu, ale radšej si kúpte originálne čistiace prostriedky od značky ktorej ste si kúpili kávovar. 

 

Na našom eshope nájdete všetky čistiace prostriedky potrebné k pravidelnému čisteniu kávovarov Nivona.

 

 

Nivona odstraňovač vodného kameňa Čistiace tablety Nivona  Odstraňovač mliečnych usadenín

Odstraňovač vodného kameňa

Čistiace tabletky na odstránenie kávových usadenín

Odstraňovač mliečnych usadenín

 

Pozrite si nasledujúce video pre dôkladnejšie a vizuálnejšie vysvetlenie:

Odoslať článok známemu   Vytlačiť