Ako sa v rôznych krajinách sveta pije káva?

Ako sa v rôznych krajinách sveta pije káva?
Zaujíma ťa, ako sa káva pije inde vo svete? Tu je list 10 rôznych krajín  s vysvetlením a obrázkami.

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete a v každej krajine si našla svoje jedinečné miesto. Každý kút sveta má však svoje vlastné tradície, spôsoby prípravy a jedinečné kombinácie kávy s ďalšími ingredienciami. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si ľudia v 10 rôznych krajinách užívajú svoju kávu.

 

Turecko

Turecká káva sa melie na veľmi jemný prášok a potom sa pripravuje v špeciálnej nádobe nazývanej džezva. Mletá káva sa varí v džezve už rovno s cukrom. Niekedy sa do nej pridáva aj exotické korenie ako napríklad kardamóm.

 

Turecká káva sa často podáva s malým množstvom sladkého, ako sú turecké sladkosti alebo čokoláda.

 

Turecka kava

 

Po vypití kávy zostane kávová usadenina na dne šálky. V Turecku sa často praktizuje umenie čítania kávy, kde sa interpretujú vzory a obrazy zostávajúce v kávovej usadenine, aby sa predpovedala budúcnosť alebo vyložili osobné udalosti.

 

Turecká káva nie je len nápoj, ale aj rituál, ktorý spája ľudí a umožňuje im zastaviť sa a vychutnať si moment. Je to dôležitá súčasť tureckej kultúry a spoločenského života.

 

Taliansko

Taliansko ako rodisko espresso kávovarov kladie veľký dôraz na espresso. Najpopulárnejšie nápoje na báze espressa sú:

 

Caffè: espresso

Caffè macchiato: espresso s malým množstvom mlieka alebo mliečnej peny

Cappuccino: espresso s našľahanou mliečnou penou

Caffè corretto: espresso s malým množstvom alkoholického nápoja, ako je brandy, sambuca, grappa alebo koňak

Caffellatte (alebo caffè latte): káva a mlieko, zvyčajne v pomere 1:1

Latte macchiato: káva a mlieko, zvyčajne v pomere 1:2 alebo 1:3

Caffè lungo: espresso s väčším množstvom vody

 

Talianska kava

 

Fínsko

 

Fíni pijú naozaj veľa kávy. Väčšinou ju pijú čiernu alebo s niekoľkými kvapkami mlieka a preferujú svetlé praženie. Bežné je tiež nájsť tri možnosti mlieka, ak ide o samoobslužné miesto v kaviarni: normálne mlieko, bezlaktózové mlieko a ovsené mlieko.

 

Káva sa robí väčšinou cez filter, vo väčšom množstve, aby mali zaručené, že majú vždy teplú kávu po ruke. Toto je bežné aj v kaviarňach, kde často nájdete veľké nádoby plné kávy, väčšinou aspoň dve rôzne varianty. Tieto nádoby udržiavajú kávu teplú a jednoducho sa z nich čapuje. 

 

Zaujímavé je, že keď si v kaviarňach objednáte filtrovanú kávu, dostanete šálku a sami si čapujete. Refill je zdarma, takže načapovať si môžte aj niekoľko krát :D

 

Kaffeost je kombinácia horúcej kávy a konkrétneho druhu syra nazývaného leipäjuusto vo fínčine.

 

Fínsky vŕzgavý syr, podobný nášmu čerstvému syru zo salaša, sa tradične vyrába zo sobieho mlieka, ale niekoľko značiek ho začalo vyrábať aj z kravského mlieka.

 

Fínska káva so syrom

 

Mexiko

Káva v kanvici, známa ako Cafe de olla, predstavuje výnimočnú kávovú lahôdku s pôvodom v Mexiku. Táto špecialita sa vytvára miešaním kávy, škorice a nerafinovaného trstinového cukru, pričom niektoré recepty pridávajú aj pomarančovú kôru. 

 

Mexicka kava

 

Konzumácia kávy má v Mexiku hlboké korene a predstavuje významnú súčasť miestnej tradície, priamo spojenej s obdobím mexickej revolúcie. Historicky boli “las adelitas” - ženské bojovníčky, zodpovedné za prípravu kávy podľa tejto špecifickej receptúry, aby poskytli svojim mužom dodatočnú silu a energiu. Príprava kávy prebieha v masívnej hlinenej kanvici, následne sa káva filtrovaním preleje do hlinených hrnčekov. Použitie hliny zabezpečuje, že chuť kávy sa zachováva v najlepšej možnej podobe.

 

USA

Väčšina Američanov pije kávu zmiešanú s cukrom, mliekom či smotanou, a rôznymi príchuťami. Američania totižto používajú kávu na zvýšenie energie (a občas ňou aj nahrádzajú jedlo). Kaloricky však tieto nápoje niekedy aj prevyšujú normálne jedlo. 

 

Americka kava

 

 

V Amerike je veľmi bežné si po kávu chodiť na ceste do roboty, väčšinou do Starbucksu, Dunkin Donuts, či akejkoľvek inej prevádzky po ceste. Káva v Amerike je oveľa väčšia, než kdekoľvek inde na svete. 

 

V domoch je populárna prekvapkávaná káva, najnovšie cez Keurig kávovary, ktoré fungujú na kapsule. Američania majú totižto radi komfort a rýchlosť, takže na robenie kávy moc času nemajú. 

 

Vietnam

Kávu pripravujú pomocou špeciálneho kovového prekvapkávača, ktorý sa položí priamo na hrnček (alebo skôr na pohár). Jemne namletá káva sa zaleje vodou a nechá sa prekvapkať na kondenzované mlieko. Táto kombinácia príjemne zjemňuje silnú a horkastú chuť robusty a nazýva sa “Cà phê đá”. Občas do nej pridajú aj ľad.

 

Vietnamska kava

 

 

Bali

V rôznych oblastiach Indonézie si ľudia robia kávu inak. Zamerajme sa teraz len na ostrov Bali. Lokálny ľudia si tu robia klasickú zalievanú kávu. Jednoducho si nasypú jemno zomletú kávu do šálky, pridajú cukor a zalejú horúcou vodou. V niektorých oblastiach cukor nepridajú do kávy, ale si ho vychutnávajú povedľa kávy. Nie je to však obyčajný trstinový cukor, ale palmový, ktorý má výbornú karamelovú chuť. Tento cukor sa väčšinou predáva v tvare akéhosi bloku, podobnému mydlu, a ku káve sa poláme alebo nakrája na menšie kocky. 

 

Bali kava

 

 

Grécko

Frappé už nie je iba gréckym fenoménom, no vďaka vplyvu kaviarenskych reťazcov sa teraz objavuje na celom svete. Častý omyl, s ktorým sa stretávame, je, že Frappé sa pripravuje s mliekom. To však nie je pravda. Autentické grécke Frappé sa skladá z instantnej kávy, vody a ľadu. Ak pridáte mlieko, dostanete nápoj nazývaný frapógalo.

 

Frappé však nie je jediným gréckym kávovým nápojom. Gréci obľubujú aj Espresso freddo alebo Freddo cappuccino. Oba sú založené na espresse. Espresso freddo pozostáva len z ľadu a dvojnásobného espressa, ktoré sa sladí podľa vkusu. Na lepšie rozpustenie cukru je vhodné ho naliať do šálky, kde sa espresso extrahuje. Potom sa espresso nechá chvíľu vychladnúť a zmes sa zmieša s ľadom. Freddo cappuccino je navyše doplnené jemnou mliečnou penou.

 

Okrem týchto nápojov však Gréci pijú aj kávu podobnú tureckej káve.

 

Grecke frappe

 

 

Austrália

Austrálčania milujú svoje flat white, čo je v podstate latté, ale s veľmi tenkou vrstvou mikropeny. Zatiaľ čo pôvod flat white zostáva sporný (Nový Zéland tiež tvrdí, že tento nápoj vynašli oni), nie je žiadnym tajomstvom, že flat white si získal medzinárodnú reputáciu. Dokonca ho predáva aj Starbucks!

 

Australske flat white

 

 

Etiópia

Etiópia, ktorá je považovaná za rodisko kávy (známej ako buna), má kávovú kultúru, ktorá sa nenachádza na žiadnom inom mieste na svete. Zelené zrnká kávy sa pražia priamo pred vašimi očami a varia sa v jebene alebo hlinenej kanvici na kávu. Tieto kávové obrady môžu trvať takmer tri hodiny a niekedy sa konajú aj niekoľkokrát denne. Ak sa naozaj chcete dostať do srdca kávy, nie je lepšie miesto ako Etiópia.

 

Etiopska kava

 

Tak čo, ktorý zvyk alebo nápoj sa vám najviac pozdáva? :)

Ktorýkoľvek si vyberiete, ak si ho pripravíte s našou kávičkou Pure Way, určite bude stáť za to!

Na výber máme obrovské množstvo odrodových káv, a taktiež aj rôzne zmesi.

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť